Haberler

Üç Kuşak 23 Nisan Coşkusu

TED Ankara Koleji, sosyal medya hesaplarından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na özel bir video paylaştı. Videoda Ortaokul 5. sınıf öğrencisi Aşkefsa Koçak, annesi ve anneannesi ile birlikte 23 Nisan’a özel ‘Sanki Her Tarafta Var Bir Düğün’ şarkısını seslendirdi.

Üç kuşak tarafından seslendirilen sevilen çocuk şarkısı videosunun arka planında TBMM’nin 1920’deki açılışı sırasında çekilen fotoğraflara, Atatürk’ün çocuklarla birlikte çekilen fotoğraflarına ve TED Ankara Koleji’nin 1931’deki kuruluşundan 2024 yılına kadar geçen 93 yıllık sürede çekilen 23 Nisan fotoğraflardan bir seçkiye yer verildi.

“Kuşaklar boyu ilk günkü heyecanla ve gururla” mesajıyla son bulan videonun paylaşılmasının ardından TED Ankara Koleji öğrencileri, öğretmenleri, velileri, çalışanları ve mezunları tarafından büyük bir beğeniyle karşılaştı ve sosyal medyada kısa sürede hızla yayıldı.

Müzik, tiyatro, piyano ve baleyle ilgilenen Aşkefsa Koçak’ın annesi Prof.Dr. Selen Bilge Koçak, Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümünde görev yapıyor. Anneanne Fatma Yücel Bilge ise emekli öğretmen.

TED Ankara Koleji Genel Müdürü Bilge Baki, “Üç  Kuşak 23 Nisan Coşkusu” videosu çekimleri öncesinde öğrenci Aşkefsa Koçak ile ailesini makamında kabul ederek bir süre sohbet etti. Genel Müdür Baki, böyle anlamlı bir projeye katkı sağladıkları için tüm aile üyelerine tek tek teşekkür etti ve tebriklerini iletti. Baki, “Bu video, 1931’den bugüne ülkemizin eğitim meşalesi olan TED Ankara Koleji’nin cumhuriyet değerlerine kuşaklar boyu bağlılığının bir sembolü olmuştur” diye konuştu.

İstiklal Marşını Güzel Okuma Yarışmasında ilçe birincisi oldular

 Aşkefsa Koçak’ın annesi Prof.Dr. Selen Bilge Koçak, projede yer almalarıyla ilgili düşüncelerini şöyle ifade etti: ‘”23 Nisan’a özel hazırlanan bu harika ve anlamlı projenin paydaşları olmaktan gurur ve mutluluk duyuyoruz. Daha önce her birimiz birçok değerli projede yer aldık. Bu projelerin her birinde ayrı bir heyecan yaşadık. Ama 23 Nisan’ın önemi ve anlamı nedeniyle bu proje için bir kat daha heyecanlıydık. Projenin hazırlanmasında emeği geçen tüm TED Ankara Koleji ailesine sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

Kahramankazan İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Üç Kuşak İstiklal Marşını Güzel Okuma Yarışması”na üç kuşağı temsilen anne ve anneannesiyle birlikte katılan 5. Sınıf öğrencisi Aşkefsa Koçak, Gölbaşı ilçe birincisi ve Ankara il üçüncüsü olmuştu.

Video link: https://www.youtube.com/watch?v=YaPn-KvhjKQ

 

Devamını oku...

Öğrenilen Ebeveynlik Veli Semineri

pdr ilkokul 1

PDR & Veli Buluşmaları kapsamında, 3 Nisan tarihinde "Öğrenilen Ebeveynlik" başlıklı çevrim içi veli semineri gerçekleştirildi. Seminerde sorumluluklar, ekran kullanımı, arkadaş ilişkileri, ebeveyn tutumları ve sınır koyma konularına değinildi.

Hazırladıkları seminer için PDR İlkokul Birimimize ve katılımları için velilerimize teşekkür ederiz.

Devamını oku...

Frankofoni Etkinliğimizin Bu Yılki Mottosu "J aime Parler Francais"

j parler francais

Lise kısmımızda 17 Nisan Çarşamba günü, Frankofoni Günü kapsamında düzenlemiş olduğumuz kermese, öğretmenlerimiz ve öğrencilerlerimiz destek verdi. Okulumuzun Kolej Sokağında konser ve dans performansı gerçekleştirildi. “Seni Anlatan Fransızca Kelime”, “Genel Kültür Quizi”, “Heceleme Yarışması” stantlarımızla etkinliğimize heyecan ve hareketlilik katılması amaçlandı. Kermesimiz birbirinden leziz çeşitli Fransız tatlarıyla zenginleştirildi. Başta “kruvasan” ve “pain au chocolat” olmak üzere meyveli  tartöletler, elmalı tart ve kurabiyeler öğrencilerin ve ziyaretçilerin ilgisini çekti.

Kermeste toplanan tüm gelir, belirlenen kuruma yardım amacıyla gönderildiği için öğrenciler hem eğlendiler hem de yardım amaçlı bir etkinliğin içinde yer almanın gururunu yaşadılar. Okul personeli ve öğrenciler tarafından büyük bir özveri ve işbirliği ile organize edilen kermese gönüllü olarak katkıda bulunan herkes etkinliğin başarılı bir biçimde gerçekleşmesini sağladı.

Devamını oku...

Lise öğrencimiz Sarp Titiz 18 Yaş Altı Erkek Milli Voleybol Takımında

titiz.   titiz1

Lise öğrencimiz Sarp Titiz’in yer aldığı 18 Yaş Altı Erkek Milli Voleybol Takımımız, Letonya’da düzenlenen 2024 CEV U18 Avrupa Şampiyonası 2. Raunt Elemesindeki son maçında Avusturya’yı 3-0 mağlup ederek, 10-21 Temmuz 2024 tarihlerinde Bulgaristan’da düzenlenecek finallere katılma hakkı elde etti.

Öğrencimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Devamını oku...

Ortaokul Almanca Öğrencilerimizin Almanya Gezisi

202404181510482 66210dc8be820 1 

Ortaokul Almanca dersi öğrencilerimiz öğretmeleri İlkay Karaca eşliğinde, 10-14 Nisan tarihleri arasında Almanca konuşma pratiklerini geliştirmek ve Almanca kültürünü yakından görmek amacıyla Almanya’nın çeşitli şehirlerini kapsayan geziye katıldılar. Öğrencilerimiz Almanya’nın Münih, Stuttgart, Köln ve Frankfurt şehirlerinde bulunan Almanya’nın önemli tarihi yapılarını ve müzelerini ziyaret etme fırsatı buldular. Europapark eğlence parkında keyifli anlar geçirdiler ve müze etkinliklerini deneyimleme şansına sahip oldular.

Devamını oku...

Lise IB Diploma Programı Öğrencilerimiz CAS Projesi Kapsamında Prag’a Gitti

WhatsApp Image 2024 04 18 at 13.19.16

Uluslararası Bakalorya Diploma Programının en önemli elementlerinden olan CAS (Creativity – Activity- Service) etkinlikleri kapsamında, 11. Sınıf IB öğrencilerimizin katılımıyla 6-13 Nisan tarihleri arasında Prag'a bir gezi gerçekleştirildi. Ekibimiz toplam 35 öğrenci ve 3 öğretmen eşliğinde çeşitli etkinliklere katıldılar ve UB diploma programı için tamamlamaları gereken CAS görevlerini yerine getirdiler.

Bir hafta boyunca süren etkinliklerde öğrencilerimiz yaratıcılık, etkinlik ve hizmet alanlarında farklı aktivitelerde görev aldılar. Novy Postor isimli derginin Prag sokaklarında satışı ve yardım toplama, evsizlere yemek pişirme ve pişirilen yemeğin sığınma evlerinde dağıtımı, evsizlerin yaşadığı bölgeleri ziyaret, sokak sanatı ve grafiti eserlerini görme ve deneyimleme, sürdürülebilir ürün tasarımı görevini tamamlama, Kutna Hora şehrine ve Prag Kalesine yapılan gezilere katılma, hazine avı, hip hop dans dersi, şehir tarımcılığı, reflection formları için yapılan eğitime katılma, CAS Projesi için deney yapma ve 1’den 4’e kadar olan aşamaları tamamlama ve Prag’da bulunan Anglo American Üniversitesinde çalışma yapma ve proje tamamlama çalışmalarına katıldılar.

Bu aktivitelerin yanı sıra gün içindeki programları sona erdiğinde öğrencilerimiz CAS Trips tarafından organize edilen bowling, laser tag, yoga, gece yürüyüşü, eğlence ve alışveriş etkinliklerine katıldılar.

Öğrencilerimiz yine gezi boyunca Akdeniz, Çin, Hint ve yerel mutfakları deneyimleme fırsatı yakaladılar.

Bu süre içerisinde yepyeni beceriler kazanarak dönen tüm öğrenci ve öğretmenlerimizi kutlarız.

 

Devamını oku...

Immerse Education Essay Competition Sonuçları Açıklandı

202404171636171 661fd0519de42

Cambridge, Oxford, Londra ve Sidney gibi büyük üniversitelerin yaz okulu programlarına burslu olarak katılma fırsatı sunan Immerse Education Essay Yarışması’ nda okul öğencilerimizden Ege Çırpan, Elif Banu Abiş, Elif Naz Albayrak, Fatih Mete Karakullukcu, Melissa Ceren Gündüz, Erkan Metehan, Defne Duru Türkoğlu, Ulya Şahin, Buse Naz Güngör, Deniz Özgür Yaşar, Dora Yıldız, Eda Selin Erkan, Melis Akbay ve Gülgüzel Özdemir öğretmenleri Selma Tathtasız, Pelin Akgül Kaya, Damla Sönmez ve Demet Alpat mentörlüğünde çeşitli oranlarda burslar kazanarak bizleri gururlandırdılar.

Yarışmaya her sene 100 den fazla ülke katılmaktadır. Küresel vatandaşlar geliştirmek, hoşgörü oluşturmak, bakış açılarını geliştrmek, çeşitliliği ve eşitliği teşvik etmek Immerse Education programının önemli amaçlarındandır. Öğrencilerimiz ilerde seçmek istedikleri meslek dalı ile alakalı konular seçerek hazırladıkları yazıları sayesinde lise eğitimi ve öğretiminlerine bir değer daha katmayı başardılar.

Öğrencilerimizi ve onlara mentörlük eden öğretmenlerimizi kutlar, başarılarının devam etmesini dileriz.

Devamını oku...

ANKÜTÖK’te Modanın Efsanevi İkonu Coco Chanel Sunumu

ANKÜ RESİM 1 PHOTO 2024 04 17 11 33 25

Ankara Üniversitesi Geliştirme Vakfı Özel Anadolu ve Fen Lisesi Tarih Kulübü’nün iş birliği ile 17 Nisan tarihinde düzenlenen 12. Tarih Öğrenci Konferansı’na (ANKÜTÖK’2024) okulumuzdan bir öğrenci grubu ile katıldık. Lise Tarih Zümresi öğretmenlerimizden Rabia Göymen rehberliğinde, 11/Ş sınıfından Duru Yıldız ve Yasemin Güdüllüoğlu “Coco Chanel: Modanın Efsanevi İkonu” adlı sunumlarını konferans kapsamında gerçekleştirdiler.


Ögrencilerimiz bu çalışmalarında moda dünyasının dönüşümünde iz bırakan Coco Chanel’in moda tasarımı, kadın hakları, siyaset ve sanat üzerindeki etkilerini incelediler. Chanel’in yenilikçi ruhu, estetik anlayışı ve öncü tasarımlarıyla nasıl bir devrim yarattığına dikkat çektiler. Ayrıca Chanel’in marka stratejileri ve bugün hala etkileri hissedilen tasarım prensipleri üzerine de derinlemesine bir bakış sundular.


Öğrencilerimizin sunumları tüm katılımcılar tarafından beğeni topladı ve ilham verici olarak değerlendirildi.

 

ANKÜ RESİM 2PHOTO 2024 04 17 11 34 13

Devamını oku...