Proje Yarışmalarında Elde Edilen Başarılar

BİLİM İNSANI YETİŞTİRME PROGRAMI ÖĞRENCİLERİNİN
TÜBİTAK BAŞARILARI

2018-2019 TÜBİTAK ARAŞTIRMA PROJE YARIŞMASI ALINAN DERECELER:

TÜRKİYE DERECELERİ

BİYOLOJİ 1.LİK VE TÜBİTAK YILIN GENÇ ARAŞTIRMACISI ÖDÜLÜ
TAN ELÇİN 
3 BOYUTLU BİYOYAZICIDA LÜLETAŞI, YUMURTA KABUĞU, JELATİN BİYOKOMPOZİTİ VE KÖK HÜCRELER İLE YAPAY KEMİK DOKUSU ÜRETİMİ
REHBER ÖĞRETMEN: DEMET İZGÜ

ANKARA BÖLGE 1.LİĞİ
KİMYA
SELİN ÖYKÜ TANÖREN, ADA YILDIRIM
EYMİR GÖLÜ SU KALİTESİNİN SCENEDESMUS TÜRÜ MİKROALG İLE İYİLEŞTİRİLMESİ
REHBER ÖĞRETMEN : ARZU ERDEMİR

ANKARA BÖLGE 2.LİKLERİ
BİYOLOJİ
DENİZ PEKTAŞ- DENİZ KUZUCU
NEOCARİDİNA TÜR KARİDESLERİNE ARI SÜTÜ VERİLEREK DOĞURGANLIKLARINA SAĞLADIĞI ETKİLERİN ARAŞTIRILMASI
REHBER ÖĞRETMEN: DEMET İZGÜ

SOSYOLOJİ
YAĞIZ EFE ÖZMERİÇ- RENK KAYA
TELEVİZYON DİZİLERİNDE AİLE İMGESİNİN DEĞİŞİMİ
REHBER ÖĞRETMEN: ÖZGE AZAPÇI

ANKARA BÖLGE 3.LÜĞÜ
BİYOLOJİ
İPEK ÜNAL  - NAİMA MAZMANCI
FIRINCILIK ENDÜSTRİSİNDE KULLANILAN AMİLAZ ENZİMİNİN YERLİ ÜRETİM POTANSİYELİNİN ARTIRILMASINA YÖNELİK BİR ARAŞTIRMA
REHBER ÖĞRETMEN:HASAN ALTINIŞIK


2017-2018 TÜBİTAK ARAŞTIRMA PROJE YARIŞMASI ALINAN DERECELER:

TÜRKİYE DERECELERİ

FİZİK 3.LÜK
- NOYAN ALAKOÇ
BİR DAMLA DAHA: MANYETİK AKIM YOĞUNLUĞUNUN TUZLU SU ÇÖZELTİLERİNİN KÜTLECE YÜZDE DERİŞİMİNE ETKİSİNİ İNCELEME REHBER ÖĞRETMEN: EMRAH EROĞLU

TEKNOLOJİ TASARIM TEŞVİK
- ARDA OBA, ALİ BURAK ÖZEL
PELTİER ETKİSİ İLE SOĞUTUCU VE ISITICI ÖZELLİKLİ TERMOS TASARIMI REHBER ÖĞRETMEN: SALİH KAYA

ANKARA BÖLGE 1.LİKLERİ

BİYOLOJİ
- CEMRE BİLTEKİN
EKOSİSTEMİN DİRENÇLİLİĞİNİN İSTİLACI SU BİTKİSİ TÜRÜ EİCHORNİA CRASSİPES'İN BÜYÜME/YAYILMA ÜZERİNE ETKİSİ REHBER ÖĞRETMEN: DEMET İZGÜ

PSİKOLOJİ
- DEFNE TUFAN
ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİNİN SOSYAL MEDYA KULLANIMI ALIŞKANLIKLARININ AKADEMİK ERTELEME DAVRANIŞI ÜZERİNE ETKİLERİNİN İNCELENMESİ REHBER ÖĞRETMEN: HANDE KUTLU

ANKARA BÖLGE 2. VE 3.LÜKLERİ

BİYOLOJİ
- ASLI NAZ YILMAZ, EMİNE NAZ BOZBULUT
ÇAY TOZU VE ÇÖREK OTU POSASININ BAKLAGİL KÖKLERİNDE BULUNAN RHİZOBİUM NÖDÜLLERİNİN OLUŞUMUNA VE BİTKİ BÜYÜMESİNE ETKİLERİNİN ARAŞTIRILMASI REHBER ÖĞRETMEN: DEMET İZGÜ
- ARDA EROL
TURŞU SUYUNUN BOTRYTUS CİNEREA'YA KARŞI KULLANILMASI REHBER ÖĞRETMEN: DEMET İZGÜ

TEKNOLOJİ TASARIM
- ÖMER DEĞERTEKİN, BATU BAYRAM
ASANSÖR MAKARALARININ KİNETİK ENERJİSİNİ ELEKTRİK ENERJİSİNE ÇEVİREREK YÜKE DEVAMLI ENERJİ SAĞLAMAK REHBER ÖĞRETMEN: EMRAH EROĞLU
- DENİZ ERKİN KASAPLI, MERT CEMRİ
AKILLI DİNAMO: ÇEMBERSEL SİSTEM KULLANARAK GÜNÜMÜZ DİNAMOLARININ VERİMİ VE KULLANIM KOLAYLIĞINI ARTTIRMAK REHBER ÖĞRETMEN: ÇİĞDEM ALVAN

KİMYA
- YAĞMUR BERFİN UZUN,BORA ALİ İLTER
SODYUM BOR HİDRÜRDEN RUTENYUM KATALİZÖRÜYLE HİDROJEN GAZININ ÇIKIŞ HIZININ HESAPLANMASI REHBER ÖĞRETMEN:AYŞE SERENAY TARHAN GÜLER

 

2016-2017 öğretim yılında öğrencilerimizden

  • Mustafa Çınar Alpdündar ve Bartu Anıl Karabulut “Dondurulmuş Gıda Ürünlerinde Kullanılabilen Soğuk Zincir Kırılması Belirteci” Projesiyle Teknoloji Tasarım Dalında Türkiye 3.lüğü,
  • Doğu Deniz Uğur “Cebinizdeki Güneş; Sabahları Daha Kolay ve Enerjik Uyanmayı Sağlayan Android Uygulaması” Projesiyle Kodlama Dalında Bölge 1.liği,
  • Can Köz “Mikroplastiklerin Elodea Densa Su Bitkisinin Fotosentez İle Oksijen Üretimi Üzerine Etkisi” Projesiyle Biyoloji Dalında Bölge 1.liği,
  • Ilgın Şirin ve Ata Turgut “Oputıa Fıcus-Indıca Bitkisi Meyve ve Yaprak Metanol Ekstraktlarının Prostat Kanseri, Kolon Kanseri, Meme Kanseri Hücreleri Üzerine Sitotoksik Etkilerinin Araştırılması” Projesiyle Biyoloji Dalında Bölge 2.liği,
  • Öykü Torun ve Didem Özçakır “Alkol Ve Nikotin Çözeltilerinin Koyun Kalbinden Alınan İzole Aort Damarına Olan Etkileri” Projesiyle Biyoloji Dalında Bölge 3.lüğü,
  • Can Bölük ve Tolga Veske “Derin Konvolüsyonel Sinir Ağları İle Trafik Kontrolü” Projesiyle Kodlama Dalında Bölge 3.lüğü elde etmişlerdir.

2015-2016 öğretim yılında öğrencilerimizden

  • Deniz Külbay “Güneş Enerjisinden Elektrik Üretim Sistemlerinde Soğutma Sistemi Kullanarak Elektrik Üretimi, Sıcak Su Çıkışı ve Soğutma” Projesiyle Fizik Dalında Türkiye 1.liği,
  • Elif Doğa Ulugöl ve Burcu Özer “Endotrakeal Entübasyon İşleminin Monitörizasyonunda Kullanılabilir Kağıt Bazlı Kolorimetrik ve Floresans Karbondioksit Sensörlerinin Tasarlanması” Projesiyle Kimya Dalında Türkiye 2.liği,
  • Işın Sürekçigil “Farelerde Cinsiyet ve Açlık Fakrörünün Güvenlik ve Yemek Tercihi Üzerine Etkilerinin Barnes Labirenti Düzeneğinde Araştırılması” Biyoloji Dalında Bölge 1.liği
  • Ayşe Ece Aslan “Doğal Nohut Kullanılarak Yoğurt Yapımı” Projesiyle Biyoloji Dalında Bölge 2.liği
  • İrem Cansın Tolgay ve Elif Arya Bulut “Yumurta Kabuklarının ve Vermikompostun Kurşuni Küf Hastalığını Önleyici Etkilerinin Capsicum Fideleri İle Yapılan Çalışmalarla Belirlenmesi” Projesiyle Biyoloji Dalında Bölge 3.lüğü
  • Gökçe Aybeniz Sevim “Galton Kutusunda Çivi Yarıçapına Bağlı Olarak Değişen Normal Dağılımların İncelenmesi” Projesiyle Matematik Dalında Bölge 1.liği elde etmişlerdir.

2014-2015 öğretim yılında öğrencimizden

  • Çelik Şavk 22. Ulusal Bilim Olimpiyatları Bilgisayar Dalında Gümüş Madalya ve Balkan Ülkeleri Bilgisayar Olimpiyatında Bronz Madalya kazanmıştır.
  • Engin Esen ve Orhan Asan “AGRICON: Tarımda Bilişim Desteği” projesiyle Bilgisayar dalında Bölge 1.liği,
  • Mert Kurttekin ve Faruk Oruç “KODBANK” projesiyle Bilgisayar dalında Bölge 3.lüğü,
  • Alkım Arıkan ve Gülsüm Elmas “Toksinlere Karşı Koruyucu Kalkan; Likopen” projesiyle Biyoloji dalında Bölge 3.lüğü,
  • Hakan Kutluk “Güneş Lekeleri ve İklim Unsurları Arasındaki İlişkilerin İncelenmesi: Ankara Örneği (1930-2013)” projesiyle Coğrafya dalında Bölge 3.lüğü,
  • Ayhan Okuyan “Direk Methanol Yakıt Hücresi İçin Verimli Bipolar Plaka Geliştirmek” projesiyle Fizik dalında Bölge 1.liği,
  • Barış Volkan Gürses “Elektrostatik Kuvvetten Yararlanarak Yerçekimsiz Ortamda Oluşan Kas ve Kemik Erimesinin Önlenmesi İçin Yapay Yerçekimi Oluşturulması” projesiyle Fizik Uygulama dalında Türkiye 1.liği,
  • Büşra Bilge “Çocuk Evleri ve Yetiştirme Yurtlarında Kalan Çocukların Psikososyal Gelişimlerinin Sosyal Çevre İle İlişkilendirilmesi Üzerine Bir Çalışma: Ankara İli Örneği” projesiyle Sosyoloji dalında Bölge 1.liği elde etmişlerdir.

2013-2014 öğretim yılında öğrencilerimizden

  • Barış Karataş ve Hakan Yanık “Eyecons” projesiyle Bilgisayar dalında Bölge 1.liği,
  • Onur Ali Zeybekoğlu ile Mehmetcan Biçen “Atık Pillerdeki Anot ve Katotların Ayrılıp Elektron Alıp Verme Prensibine Göre Güneş Paneli Üretiminde Bulunulması ” projesiyle Fizik dalında Bölge 1.liği,
  • Onur Tuna “Erdwards Eliptik Eğrileri Üzerinde Mathematica İşlemleri İle Kriptografiye Farklı Bir Bakış” projesiyle Matematik dalında Bölge 2.liği elde etmişlerdir.
  • Çelik Şavk 21. Ulusal Bilim Olimpiyatları Bilgisayar Dalında Bronz Madalya elde etmiştir.

2012-2013 öğretim yılında öğrencilerimizden

  • Alaz Çırak “Suyun Hafızası” adlı projeyle Biyoloji dalında bölge 1.liği,
  • Işınsu Erol “Çocuk Oyunlarındaki Değişimin Bireyin Gelişim Özellikleri İle Sosyal İlişkilerine Etkisi” adlı projeyle Psikoloji dalında Bölge 3.lüğü elde etmişlerdir.

2011-2012 öğretim yılında öğrencilerimizden

  • Demir Berke Tulunoğlu ve Recep Fırat Çekinel “Eğlenerek Kimya Eğitimi” projesiyle Kimya dalında Bölge 1.liği,
  • Canberk Kızılkaya “Östrojen Hormonunun Poecilia Reticulata Balıkları Üzerindeki Etkileri” projesiyle Biyoloji dalında Bölge 1.liği elde etmişlerdir.

2010-2011 öğretim yılında öğrencilerimizden

  • Erknaz Ecehan Erk “Çanakkale Savaşı Üzerine Bir Mekan Analizi” projesiyle Coğrafya dalında bölge 1.liği ve Türkiye 1.liği,
  • Burçak Hazal Coşkuner-Gülin Tüfekçi “Easymove” projesiyle Bilgisayar dalında bölge 3.lüğü,
  • H. Begüm Kabagöz “Gündelikçi Ev İşçileri ve Sorunları” projesiyle Sosyoloji dalında bölge 3.lüğü,
  • Güneş Sönmez “Markopaşa: Halk için haftalık siyasi mizah gazetesi ” projesiyle Tarih dalında bölge 3.lüğü,
  • Beril Önalan "Ortholojik Üçgenler ve Bottema Teoremi“ projesiyle Matematik dalında bölge 3.lüğü elde etmişlerdir.

2009-2010 öğretim yılında öğrencilerimizden

  • Anıl Öztürk “Kaybolan Meslekler: Ankara İli Kale Mahallesi Örneği” projesiyle Sosyoloji dalında bölge 1.liği ve Türkiye 2.liği,
  • Doruk Balkan ve Utku Norman “e-danışma Sistemi” projesiyle Bilgisayar dalında bölge 1.liği,
  • Gökhan URUK ve Deniz Aslanbek “Üçgenlerde ve bazı özel dörtgenlerde ağırlık merkezine farklı bir bakış” projesiyle Matematik dalında bölge 2.liği,
  • Can Koçkan “Biyopolimer albumin ile floresan boya yüklü nano taşıyıcıların hazırlanması” projesiyle Kimya dalında bölge 3.lüğü elde etmişlerdir.