Okullarda Covid-19 Pozitif vaka çıkması durumunda yapılması gereken uygulamalar

OKULUMUZDA  COVİD-19 POZİTİF VAKA ÇIKMASI DURUMUNDA YAPILMASI GEREKEN UYGULAMALAR

*38 derece ve üzeri ateş, boğaz ağrısı, burun akıntısı, öksürük bulantı-kusma, ishal semptomları olan öğrenci okula gönderilmemeli, sağlık kuruluşunda gerekli görüldüğünde PCR testi yaptırmalıdır. Okul idaresi ve sağlık merkezi durumdan haberdar edilerek, test sonucu çıkana kadar öğrenci evde izolasyonda kalmalı okula gönderilmemelidir.

*PCR testi pozitif çıkan öğrenci, Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanmış olan en son kılavuz doğrultusunda 7 gün evde karantiya alınır, karantina bitiminde tekrar PCR testi yaptırmadan okula döner.

*Ailede pozitif vaka çıkması durumunda, öğrenci aşısız/2 doz aşılı ancak son 3 ay içinde covid  geçirmemiş ise temaslı durumundan 7 gün evde karantinaya alınır. Karantina bitiminde tekrar PCR testi yaptırmadan okula döner.

*Sınıfta pozitif vaka çıkması durumunda, sınıftaki tüm öğrenci velileri okul mesajı ile bilgilendirilir, öğrencilerde herhangi bir semptom çıkması durumunda PCR testi yaptırılır. Test sonucu pozitif gelen öğrenci 7 gün karantinaya alınır.

*En az 3 doz aşılı olan ya da 2 doz aşılı ancak son 3 ayda covid geçiren öğrenciler, evden ya da okuldan yakın temas durumunda karantinaya alınmazlar.

*5. Gün negatif PCR testi ile karantinanın sonlanması son kılavuza göre sona ermiştir.

*Okulda 38 ve üzeri ateş saptanan öğrencinin kılavuz doğrultusunda izolasyon alanında takibi yapılır.  Semptomların devamı durumunda veli ile iletişime geçilerek okuldan alınması sağlanır.

Kılavuzda herhangi bir güncelleme olması durumunda sizlerle yeniden paylaşılacaktır.

Sağlıklı bir eğitim-öğretim yılı olması dileklerimizle.

TED ANKARA KOLEJİ
SAĞLIK HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ