Haberler

Lise Kısmı Fransızca Politika ve Diplomasi Kulübü ( MFNU) Öğrencilerimiz Paris Science Po Üniversitesinin Orta Doğu ve Akdeniz araştırmaları Menton kampüsünde düzenlenen 9.MEDMUN konferansına katıldılar.

4lü

26-28 Mart 2021 tarihlerinde Paris Science PO Üniversitesi tarafından  Ortadoğu ve Akdeniz Araştırmaları Kampüsü Menton’da online olarak 9.su düzenlenen zorlu bir Birleşmiş Milletler simülasyonudur. Öğrencilerimiz üç gün boyunca bugün Akdeniz, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinin karşı karşıya olduğu karmaşık siyasi, ekonomik ve sosyal sorunları ele alarak konferansa özverili çalışmaları, ve savunmalarıyla katkıda bulunmuşlardır. Bu konferansa Fransızca Politika ve Diplomasi Kulübü Rehber Öğretmenleri Zerrin RESNICK, öğrencilerimiz:

Gökçe ÇETİN [11/R] - Uluslarararası Adalet Mahkemesi-Hakim (Konu: ABD Büyükelçiliğinin Tel Aviv'den Kudüs'e Taşınması ve hukuka uygunluk ), 

İmge ALGÜNER [10/R]- Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR)

 (1. Konu: Mültecilerin Türkiye ve Avrupa Birliği ilişkilerinde araçsallaştırılmalarını nasıl engelleriz?

  2. Konu: Türkiye'de etnik ve dini azınlık grupların insan haklarının ihlaliyle nasıl mücadele ederiz?).

Miray AKTAN [11/R]-Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC), 

(1. Konu: COVID-19 krizine yanıt: Gelecekteki afetler için güvenlik açıklarını azaltmak ve 2030 Gündemini sürdürmek için küresel birlik tarafından yönlendirilen güçlü bir çok taraflı yanıtın sağlanması, 2. Konu: Liman patlaması sonrası ve mali kriz sırasında Lübnan altyapısını ve toplumu yeniden inşa etme, eski haline getirme ve koruma/), 

Zeynep Mina Ağaçlı [10/G]- Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR)

 (1. Konu: Mültecilerin Türkiye ve Avrupa Birliği ilişkilerinde araçsallaştırılmalarını nasıl engelleriz?

  2. Konu: Türkiye'de etnik ve dini azınlık grupların insan haklarının ihlaliyle nasıl mücadele ederiz?) 

farklı görevlerde  katılmışlardır.

Konferansın teması “Çatışma ve çatışma sonrası bölgelerde çok taraflı güvenlik” olarak belirlenmiş olup MEDMUN konferansı boyunca öğrenciler, resmi ya da gayri resmi münazaralar çerçevesinde birçok uluslararası probleme çözüm bulmaya çalıştılar. Öğrencilerimiz şehrimizi ve okulumuzu uluslarası boyutta başarıyla temsil ettiler. Öğrencilerimize içinde bulunduğumuz bu zor sürecin kısıtlı imkanlarına rağmen katkıda bulunmalarından dolayı teşekkürler eder, başarılarının daim olmasını dileriz.

Son DüzenlenmeSalı, 30 Mart 2021 07:06