Doktorumuz diyor ki...

Saç Bitlenmesi

Saç Bitlenmesi

 

1. Saç bitinin görülmesi kesinlikle kişisel temizlik ve hijyenle ilgisi olan bir hastalık olmadığı gibi kesinlikle bir " pasaklı hastalığı da değildir" tam aksine baş bitleri daha çok temiz derileri tercih eder.

2. Sadece çocuklar değil büyükler de bitlenebilir.

3. Saç bitinin bulaşması; anaokulu, okullar ve yurtlar gibi kalablık yerlerde yaşanması ile doğrudan doğruya ilişki veya şapka, tarak, havlu, saç tokası,kulaklık gibi eşyaların paylaşımı sonucu veya toplu taşım araçlarında kafa yaslanan yerlerden bulaşabilir. Bu nedenle öğrencilerimize kişisel eşyalarını (saç fırçası, saç tokası, kulaklık vb.) diğer öğrencilerle paylaşmaması için kişi mutlaka bilinçlendirilmelidir.Hayvanlardan insanlara bit bulaşması son derece nadirdir. 

4. Saç bitleri sadece insan saçında yaşayan ve üreyen çok küçük kanatsız,gri böceklerdir. Sirke diye adlandırılan yumurtaları görmek bitin kendisini görmeken daha kolaydır. Sirkeler saç teline yapışmış küçük beyazımsı oval yumurtalardır. Sirkeler genellikle saçın enseye yakın, kulakların arkasında ve başın arkasındaki bölümlerinde bulunur. Sirkeler kir veya kepek gibi kolaylıkla saçlardan temizlenmez ve el ile kolaylıkla saçlardan ayrılmaz. Saç bitleri insan vücudu dışında sadece 48 saat yaşayabilirken, sirkeler ise 10 gün insandan ayrı yaşayabilir. 

5. Bir bireyin kafa derisini sık sık kaşıması saç bitini akla getirmelidir. Kesin tanıya; ışıkta hızlı olarak kaçan bitlerin kendisini görmek yerine yukarıda belirtilen saç bölümlerinde sirkelerin aranıp bulunması ile ulaşlır.

6. Bundan sonra yapılacak işlemler ikiye ayrılır: 1- Kişisel tedavi, 2- Koruyucu önlemler.

7. Bireysel tedavide doktorunuzun önereceği uygun bir ilacı mutlaka içindeki aydınlatıcı bilgileri dikkatlice okuyarak uygulayın. Saç biti için kullanılan ilaçlar toz, jel, krem seklinde bulunur. Bu ilaçlar her zaman yumurtalar üzerinde bir kerede etkili olmaz tekrar tekrar kullanmak gerekebilir. İlaçlardan sonra genellikle onlarla birlikte verilen sık dişli bir tarakla tüm saçlar özenle taranarak yumurtaların saçtan ayrılması sağlanmalıdır. Yumurtaların yapıştığı saç telini iyice silmek veya sadece yumurta bulunan telleri kesmek tavsiye edilir. Oniki aylıktan küçük bebeklerde, hamile ve emzikli annelerde, kafa derisinde yara bulunan kişilerde mutlaka doktora baş vurarak tadavi uygulanmalıdır. Bu ilaçların koruyucu bir özelliği bulunmadığından bit ve sirke bulunmayanlarda tedavi uygulanması gerekmez. Bit ilacı kullandıktan sonra saçları kurutmayınız ve tedavi sonrasında 1-2 gün içinde saçı tekrar yıkamayınız, ilacın etkinliğini azaltırsınız. Bit ilacının önerilenden daha sıklıkla kullanılmasının bir yararı yoktur. Çocuğunuzun kafasına haşarat ilacı, eter ve gaz yağı kullanmayın. 

8. Koruyucu önlemler içinde en önemlisi sirke ve bitlerle bulaştığı düşünülen eşyaların temizlenmesidir. Yıkanabilen eşyaları; giyisiler, çarşaflar, havluları sıcak suda yıkayarak sıcak ütüde ütüleyiniz. Yıkanamayan tüylü oyuncaklar, kulaklıklar ve şapkalar kuru temizleme yöntemi ile temizlenmeli veya en az iki hafta sıkıca kapatılmış bir plastik torbada tutlmalıdır. Bit yumurtaları en fazla 2 hafta içinde ölmektedir. Tarakları, fırçaları,saç tokalarını 50-60 °C olan sıcak suda veya saç için kullanılan ilaçta en az 10 dakika bekletilmelidir. Evin diğer bölümlerini bitten temizlemeniz için halıları, yastıkları, örtüleri, kumaş kaplı mobilyaları ve hatta araba koltuklarını elektrik süpürgesi ile temizleyiniz. Elektrik süpürgesinin çekim gücünü artırmak için yeni bir torba kullanınız, torbayı temizlik bitince çöpe atınız. Saçlarında sirke ve bit bulunmayan aile bireylerini en az 12 gün saç kontrolü yapmaya devam edin.

9. Genel öneriler: Çocuklarınızın saçlarını sık sık kontrol edin, özellikle Ergenlik çağındaki genç kızlarımız saçları konusunda son derece duyarlıdır, onları sık sık saçlarını kontrol etmesi için ikna edin. Uzun saçı geriye doğru bağlamak veya örmek bit bulaşmasını önlemek bakımından yararlıdır.

10. Başında bit bulunan çocuklar uygun tedaviye başlanana kadar okula gönderilmemesi gerekmektedir.