Doktorumuz diyor ki...

3-9 Ocak Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası

 

İnsanların sağlığı için en tehlikeli hastalıklardan biri de veremdir.Verem mikrobu insan vücuduna solunum ve sindirim yoluyla girer. Çabuk fark edilip önlem alınmazsa vücudu kemirir, zayıflatır. Ölüme neden olur.

3-9 Ocak tarihleri arasındaki hafta Bakanlar Kurulu kararıyla 1947 yılından bu yana "Verem Eğitim ve Propaganda Haftası" olarak kabul edilmektedir. Ancak hastalığın yaygınlığı ve kurulan derneklerin "veremle savaş" adını taşıması, daha çok "Veremle Savaş Haftası" olarak anılmasına yol açmıştır. Bu haftanın amacı verem ile ilgili toplumun bilgilendirilmesi ve bu hastalığa bütün kesimlerin dikkatinin çekilmesidir.

Ülkemiz dünyada tüberkülozun orta derecede yaygın olduğu ülkelerden biridir. Cumhuriyetin ilk yıllarından bu yana ülkemizde veremle ilgili son derece etkili bir mücadele yapılmıştır. Ancak yine de tüberküloz, göçler gibi nüfus hareketlerine bağlı olarak ülkemizde kontrol altında tutulması gereken bir hastalıktır. Aşağıda Sağlık Bakanlığı Veremle Savaş Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan bilgilendirici sunuyu sizlerle paylaşmak istiyoruz.

 

 

Sağlık Hizmetleri Koordinatörlüğü